Jak ekologiczne są współczesne samochody?

0
709

Ponieważ kwestia globalnego ocieplenia zyskała w ostatnich latach na znaczeniu międzynarodowym, nic dziwnego, że nacisk położono na kierowców samochodów, a samochody postrzegane są jako jeden z głównych czynników przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Zielone samochody zostały potraktowane jako potencjalne rozwiązanie, które kierowcy powinni wykorzystać.

Ale czy zielone samochody faktycznie są „zielone”?

Po pierwsze, weźmy samochody wyłącznie elektryczne. Niestety te samochody elektryczne nie są przyjazne dla środowiska. Energia elektryczna, z której korzystają, jest wytwarzana w elektrowniach, w których tylko 30–40% energii jest przetwarzane na energię elektryczną. Przeniesienie tej energii elektrycznej wzdłuż kabli elektrycznych powoduje następnie dalsze 30% utraty energii cieplnej. Zanim energia ta dotrze do samochodu elektrycznego, ogromna ilość energii została już utracona. Dobry do zmniejszenia zanieczyszczenia w śródmieściu, ale z pewnością nie jest skuteczny.

Ostatnio preferowane są samochody hybrydowe, które zawierają zarówno silnik elektryczny, jak i silnik benzynowy. Akumulator silnika jest zasilany energią wytwarzaną podczas hamowania. Jeśli chodzi o ekologię, samochody te teoretycznie oferują znacznie więcej korzyści dla środowiska.

W praktyce niekoniecznie tak jest. Magazyn konsumencki Który? przetestowałem cztery samochody hybrydowe, jeżdżąc nimi po całym Londynie. Rezultaty były rozczarowujące, jak wspomniał George Marshall-Thornhill, starszy badacz w firmie Where ?, „Niektóre z nich powinny były działać znacznie lepiej”. I to wszystko bez wspominania, jak pozbywać się kłopotliwych akumulatorów elektrycznych.

Potem jest koszt samochodów hybrydowych. Toyota Prius to najpopularniejszy samochód hybrydowy, który można kupić za około 17 000 funtów. Jednak przy wątpliwościach dotyczących oszczędności paliwa i 55% ludzi uważa, że ​​zielone samochody są zbyt drogie, jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim zielone samochody pojawią się na dużą skalę.

Fakty są takie, że zielone samochody zużywają więcej energii do produkcji, są trudniejsze do pozbycia się, ich twierdzenia dotyczące oszczędności paliwa są wątpliwe i są po prostu zbyt drogie. Era zielonego samochodu jeszcze nie nadeszła.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.